Kinoizstāde Izgaismot Latviju

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"Un galu galā pa Latvijas pierobežas joslu kādreiz ies (tā jābūt!) tūrisma ceļš un ceļotāji prasīs izbrauktā maršruta vietu interesantu iemirdzēšanos."

/Imants Ziedonis

 

Sekojot Imanta Ziedoņa rakstītajam, 2015. gadā uzsākts Latvijas simtgades projekts, kura mērķis bija kopā ar pašvaldībām, tūrisma informācijas centriem, vietējiem iedzīvotājiem un citiem interesentiem izveidot tūrisma ceļu apkārt Latvijas sauszemes robežai, ko var mērot gājēji, velosipēdisti, motociklisti un autobraucēji. Imants Ziedonis, izstaigājot Latviju, iepazina tās lauku iedzīvotājus, labāk izprata to cilvēcisko dabu, dzīvesveidu, apzināja latviešu identitāti un tautai raksturīgo, kas pēc tam aprakstīts viņa literārajos darbos. Iedvesmojoties no Imanta Ziedoņa grāmatas Leišmalīte, Imanta Ziedoņa muzejs rīkoja Leišmalītes apceļošanu mūsdienās, lai atjaunotu dzejnieka redzēto un iedvesmotu sabiedrību iepazīt Latviju citām acīm. Projekts stiprināja piederības sajūtu valstij, veidoja izpratni par Latvijas pierobežas situāciju, ļāva apzināties sabiedrības saskaņas, demokrātijas un katra paša līdzdalības nozīmi labākas dzīves kvalitātes veidošanā. Imanta Ziedoņa muzejs šajā ceļā uzņēmies attīstīt tūrisma maršrutu Latvijas-Lietuvas pierobežā – Leišmalītē. Patlaban darbu pie kartē iezīmēta tūrisma maršruta izstrādes jau uzsākušas Sēlijas pašvaldības.

 

Šī gājiena rezultātā izveidota ceļojošā izstāde un filma Izgaismot Latviju, kas ir muzeja un bankas BlueOrange dāvinājums Latvijas valstij tās simtgadē 2018.gadā. Kinoizstāde ir atskats uz trīs ar pusi gadus ilgajiem ekspedīciju gājieniem apkārt Latvijai, kas, piedaloties tūkstošiem Latvijas iedzīvotāju, norisinājās 43 pašvaldību teritorijās Latvijas pierobežā. Kinoizstāde 2019. gadā viesojās  17 Latvijas pašvaldībās un iepazīstināja ikvienu ar šo ceļu, skolēniem piedāvājot īpaši veidotu muzejpedagoģijas nodarbību par kinoizstādi.


Filma un izstāde Izgaismot Latviju tapusi, pateicoties bankai BlueOrange, savukārt BTA Baltic Insurance Company nodrošinājuši filmas un izstādes tulkošanu angļu valodā.

 

 

Iepazīsti digitālo kinoizstādi:

 

 

Kopā ar Ziedoņa klasi izveidoti ieteicamie metodiskie materiāli skolotājiem un skolēniem.

 

Projekts Izgaismot Latviju ieguvis Latvijas Muzeju biedrības gada balvu kategorijā Gada izstāde!