Lasīttakas

"Ceļš – tas ir stils. Ko mēs ieraugām, kā ieraugām, kāpēc pie tā apstājamies vai tam paejam garām. Izvēles un atlases darbs. Izlases darbs."

/Imants Ziedonis

Lasīttakas - takas, kurās var iet un paralēli saņemt izzinošas vēstules no dažādiem cilvēkiem.

Lasīttakas tapušas iedvesmojoties no Imanta Ziedoņa darba Es, cilvēks, pasaulē. Pārgājienu taku mērķis ir nodrošināt veidu, kā grāmatu piedzīvot dabā, popularizējot Ziedoņa paustās vērtības, veicināt lasītprasmi, kā arī sniegt mūsdienīgu un vērtīgu informāciju, esot ceļā. Grāmatu Es, cilvēks, pasaulē I. Ziedonis veidojis kā ģimenes enciklopēdiju, kurā var iepazīt tādas fundamentālas vērtības kā daba, kultūras mantojums, tā saglabāšanas nozīme, cilvēks, vēsture, Latvija, atbildība, attīstība, dzīvība, mīlestība. Plānots, ka Ziedoņa muzeja un bibliotēkas radītās interaktīvās Lasīttakas kļūs par patstāvīgiem pārgājienu maršrutiem visā Latvijā. Lasīttakas var atpazīt pēc Imanta Ziedoņa muzeja simbola pakāpieniem.

 

Šobrīd izveidoti divi maršruti – Lasīttaka Murjāņi - Sigulda (nepilni 20 km) un Lasīttaka Sigulda – Krimuldas pils – Sigulda (7 km). Abos maršrutos kopā sastopami 16 interaktīvie punkti, jeb vēstules no dažādiem zinātniekiem. Vēstuļu atrašanās vietas digitālājās kartēs atzīmētas ar punktiem ar nosaukumu Vēstule, vidē tās veidotas kā QR kodi. 

 

                       

Vēstules par tēmām putni, augi, bites, tautsaimniecība, ūdens dzīve, zivis, makšķerēšanu, Imanta Ziedoņa idejām un muzeju rakstījuši: vides pētnieks, gids Māris Olte, ornitologs, aktīvs Latvijas Ornitoloģijas biedrības pārstāvis Viesturs Ķerus, kultūras žurnāliste, bioloģijas studente Eva Johansone, Imanta Ziedoņa muzeja vadītāja Žanete Grende, Latvijas Universitātes zinātnieks Egils Stalidzāns. Lasīttakās sastopami arī Imanta Ziedoņa citāti.

Lasīttakas Murjāņi – Sigulda KARTE Teju 20km garo maršrutu Murjāņi - Sigulda iespējams veikt gan par sākuma punktu izvēloties muzeju, gan sākot ceļu no Siguldas. 

Lasītakas Sigulda – Krimuldas pils – Sigulda KARTE

Lai veiktu maršrutus, nepieciešama mobilā viedierīce ar mobilā interneta pieslēgumu. Rekomendējam līdzi ņemt pārnēsājamo akumulatoru (power bank). Katru sezonu takām tiek veikti papildinājumi un uzlabota gan maršrutā sastopamā informācija, gan marķējums.

 

Ziedoņa muzeja komanda Lasīttakas Siguldas novadā veido kopā ar Siguldas novada kultūras centru Siguldas devons, Gaujas Nacionālo parku, Siguldas novada tūrisma informācijas centru un Siguldas novada pašvaldību. Projekts tiek realizēts ar Vidzemes plānošanas reģiona un Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu.