Latvijas un Igaunijas kopizstāde Tuvie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Izstāde Tuvie-nepazīstamie: Igaunija, Latvija un Krišjānis Barons vēsta par divām mazām Eiropas tautām – Latviju un Igauniju, un to, kā šīm tautām veidojusies nacionālā apziņa. Latvija un Igaunija ir mazas valstis, kuras vieno vēsture, tradīcijas, kultūra un vērtību sistēma, tomēr viens par otra sasniegumiem zinām ārkārtīgi maz. Šajā izstādē izstāstīts, kā divas iznīcībai lemtas tautas, tomēr spēja no šāda likteņa paglābties, lielā mērā pateicoties savai tradicionālajai kultūrai un kopsakarību tajā. Izstādē redzamais līdzīgais nacionālās atmodas ceļš, vēlreiz pierāda, ka tikai mēs paši esam savas laimes kalēji, kur sadarbībā šis ceļš kopā veicams vieglāk. Par divu zemnieku tautu kultūras apziņas dzimšanas vietu kļuva Tērbatas jeb Tartu Universitāte, kura joprojām ir viena no vadošajām universitātēm visā Ziemeļeiropā.

21.augustā Igaunijas Nacionālajā muzejā Tartu atklāta izstādes pirmā daļa, kuras papildinātā versija pēcāk bija redzama Latvijas Nacionālajā bibliotēkā. Vēlāk izstāde Tuvie - nepazīstamie: Igaunija, Latvija un Krišjānis Barons Rīgā bija apskatāma Ziedoņa muzeja Rīgas rezidencē - Sporta 2 kvartālā.Izstādes veidošanu atbalsta banka BlueOrange, Valsts kultūrkapitāla fonds, Rīgas dome un Tartu pilsētas dome.

Izstādes koncepts, ideja: Žanete Grende, Ziedoņa muzejs
Projekta vadītāja: Madara Seile
Kuratori: Mairo Rēsks, Ilze Salnāja-Verva, Katrīna Kūkoja
Mākslinieces: Evelīna Urma un Velga Vītola
Pētnieciskais atbalsts: Andris Ērglis, Māra Vīksna, Vita Zelče
Grafiskie risinājumi: Salibar OU
Tulkotājs: Margus Konnula
Redaktore: Vija Stepiņa
Vēsturiskā skapja restaurators: Jānis Tolpežņikovs
Tehniskie risinājumi: BLUERAY OU

Izmantotie krājumi: Igaunijas Rakstniecības muzejs, Tartu Universitātes bibliotēka, Tartu
Universitātes Dabas muzejs, Tartu Universitātes Botāniskais dārzs, Igaunijas Nacionālais arhīvs, Latvijas Nacionālais arhīvs, Latvijas Banka, Latvijas Nacionālā bibliotēka, Latvijas Rakstniecības un mūzikas muzejs, Krišjāņa Barona muzejs, Latvijas Universitātes Akadēmiskā bibliotēka, LU LFMI Latviešu folkloras krātuve, Kubalu skola-muzejs.


Partneri: Krišjāņa Barona muzejs, Igaunijas Nacionālais muzejs, Tartu Universitātes Dabas muzejs, Tartu Universitātes muzejs, Tartu Latviešu biedrība, Latvijas Nacionālā bibliotēka. Pateicamies Latvijas Republikas vēstniecībai Igaunijā.

Fotogrāfijas no izstādes atklāšanas Igaunijā var skatīt ŠEIT

Fotogrāfijas no izstādes atklāšanas Rīgā var skatīt ŠEIT