Muzejs bērniem


"Gribējās, lai bērni ieraudzītu pasauli lielu un mainīgu, redzētu novietojumu vietā un gājumu - laikā. Lai spētu uzrādīt savu atrašanos, savu skata punktu un, tajā stāvot, mēģinātu apkārtni saukt vārdā, tāpat arī lietas, cilvēkus, kustības, notikumus. Lai mācību grāmatas mācītie likumi un formulas būtu ieraugāmas pašu dzīvē, re, darbojamies."

 / I.Ziedonis 

 

Imanta Ziedoņa darbošanos bērnu literatūrā var iedalīt divos lielos posmos. Pirmais ir pasakām veltīts  laiks, kurā dominē brīnumu radīšana un savas iekšējās fantāzijas atraisīšana. Šajā laikā Ziedonis saraksta vairākus izcilus, arī mūsdienās zināmus un iemīļotus darbus: Krāsainas pasakas (1973) (pēc tās motīviem 1978. gadā režisore Roze Stiebra uzņēma animācijas filmu Suns Funs un vējš), Lāču pasaka (1976), Blēņas un pasakas (1980), Pasaka par bizi (1997). 

 

      

 

Otrais posms - izzinošo un mācošo grāmatu radīšanas laiks, kad rakstnieku virza vēlme bērnus iepazīstināt ar sistēmām un sistemātiskumu. Bērnu pasaules izziņas laukā Imantam Ziedonim tapis multfilmas scenārijs Kas tas ir — kolhozs? (1981, režisore Roze Stiebra), kā arī trīs grāmatas: Kas tas ir kolhozs? (1983) Sākamgrāmata (1985) un Es, cilvēks, pasaulē (1993)  

 

     

 

Arī šobrīd Ziedoņa muzejs un fonds Viegli turpina runāt ar bērniem, izzināt brīnumus un mācīties lietu kārtību. Kā arī Ziedoņa muzejā mīt vairāki desmiti rotaļu lāču, kuri mazajiem muzeja apmeklētājiem vienmēr ļoti patīk. 

 

      

2020.gada Ziemassvētkos fonds Viegli izdod grāmatu Lāča Andreja pasakas, kuru joprojām var iegādāties fonda Viegli interneta veikalā un grāmatnīcās visā Latvijā. Grāmatā apkopotas divas Imanta Ziedoņa pasakas — Lāču pasaka un Pasaka par Kliņģeri un Baranku. Lāci Andreju var tuvāk arī iepazīt radoši izzinošajā pasakā visai ģimenei - Lāča Andreja stunda, kura skatāma LMT mājas viedtelevīzijā. Līdz ar grāmatas izdošanu un pasaku visai ģimenei, bērnus iepriecināja arī Renārs Kaupers un Kaspars Zemītis, kuri uzrakstīja Lāča Andreja dziesmu un uzfilmēja tās videoklipu ar Lāci Andreju galvenajā lomā.

 

 

Laikā, kad Ziedoņa muzeja vasaras sezona vēl nav uzsākta un Murjāņos mītošo lāču kolekciju nevar apskatīt klātienē, ielūdzam muzeja mazos apmeklētājus līdzdarboties ar Lāci Andreju. Lācim Andrejam par godu izveidotas īpašas darba lapas. Tās bez maksas var lejupielādēt savā viedierīcē, izprintēt un dot bērniem radoši darboties. Pirmajā darba lapā bērni iepazīst Lāci Andreju Upīti - veicot loģikas, radošos un taktilos uzdevumus.  

 

Lejupielāde - Lācis Andrejs                        Lejupielāde - Lācis Andrejs dodas talkot