GreenFest ’21 (13.08. - 31.10.) Ziedoņa muzejā

Vides un mākslas festivāls GreenFest '21 aicina aplūkot divpadsmit Latvijas mākslinieku radītus vides un zemes mākslas objektus, kas izvietoti Gaujas Nacionālā parka teritorijā. Katrs nes stāstu par pašizpausmi mijiedarbībā ar dabu, par būšanu harmonijā ar vidi, kurā dzīvojam, un ar sevi pašu. GreenFest mākslas festivāls norisinās no 8. augusta līdz 31. oktobrim.

Ziedoņa muzejs piedalās festivālā ar vides objektu:

"Mājām, kurās nedzīvo bites, starojums nav tāls."

/Imants Ziedonis/

Dzejnieks Imants Ziedonis projektēja vasaras māju Murjāņos ar domu, ka mājas korē varētu turēt bites. Ziedoņa muzejs kā Ziedoņa pausto ideju un vērtību turpinātājs šo sapni īsteno šodien. Bites ir simbols nemirstībai, atdzimšanai, čaklumam un sociālajai struktūrai. Bišu strops ir mājas, kur šie lielumi veido laiku un telpu. Vides mākslas darbs iemieso cilvēcei nozīmīgo - kopienu, darbošanos, sadarbošanos, izdzīvošanu un turpināšanos. Vides objekta izveidē izmantoti kokmateriāli no Imanta Ziedoņa vasaras mājas pagalmā augušiem kokiem, kuri "pieredzējuši" dzejnieka klātesamību viņa dzīves laikā, bet gājuši bojā egļu astoņzobu mizgraužu (Ips typographus) dēļ.

"Mājām, kurās nedzīvo bites, starojums nav tāls" ir konceptuāls vides objekts, kura ideja balstīta vērojumos un pētījumos par bišu un cilvēku sabiedrības uzbūvi, to kopīgajām vērtībām. Darbā akcentēta ideja par to, cik daudz laika mums ir, lai parūpētos par savām mājām. Darbs "Mājām, kurās nedzīvo bites, starojums nav tāls" ir sakrāls laika, notikumu un cilvēka darbību atspoguļojums. Bišu stropā ievietoti rāmji ar vēstījumu – mājas un laiks.

Mājas ir patvērums, kur sajust drošību un siltumu. Tur valda katra paša izveidotā kārtība, kurā katrs var būt viņš pats.

Laiks ir ļoti plašs un trausli netverams lielums. Mēs it kā peldam mūžīgajā laika ritumā, un tomēr tas mums katram ir ierobežots. Kā mēs izmantojam savu laiku?

Mākslinieki, koncepta autori: Velga Vītola, Ziedoņa muzejs, bites

Projekta vadītāja: Ance Caune

Tehniskie realizētāji: Uģis Mālnieks, Gaits Burvis, Valts Kļava, Elīza Eikerte

Komunikācija: Kristiāna Salnāja

Objekta atrašanās vieta: Imanta Ziedoņa muzeja Dzirnakmeņi teritorija blakus lielajai mājai.

Objekts apskatei pieejams jebkurā diennakts stundā, netraucējot Ziedoņa muzeja kaimiņu naktsmieru, apmeklētājus un pasākumu norisi.

Ziedoņa muzejs

13/08/2021